- acīm.lv - http://www.acim.lv -
Saules intensitāte!
Posted By Evija Barkāne On 10.12.2010 @ 11:01 In saulesbrilles | 4 Comments
Saules radiācija.
Saules efekts augstāk kalnos kļūst arvien spēcīgāks. Pētot saules efektu augstu kalnos, to var salīdzināt ar skatīšanos uz sauli caur spēcīgu lupu. Alpīnisma vidē iespējams ir visekstrēmākais un nepastāvīgākais radiācijas klimats uz zemes. Retinātais tīrais gaiss pieļauj ļoti augstas saules intensitātes, un topogrāfiski sarežģītās zemes virsma atspoguļo platības ar dažādu intensitātes a [1]mplitūdu no dažādām kalnu virsmām. Lai arī gaiss sasilst ļoti ātri, tiklīdz saules stari tiek bloķēti, gaiss kļūst auksts.
Galvenie faktori, kam jāpievērš uzmanība ir saņemtais saules gaismas daudzums, radiācijas kvalitāte un lielums, kā arī kalnu slīpuma efekta ietekme uz šo radiāciju. Atmosfēra darbojas kā filtrs, samazinot intensitāti. Rezultātā enerģijas daudzums, kas sasniedz zemi, ir krietni zemāks nekā atmosfēras augstākajos līmeņos. Augstie kalni sniedzas caur atmosfēras zemākajiem līmeņiem, sasniedzot augstākos, līdz ar to saules radiācijas līmenis ir lielāks. Jo stāvāk saule spīd virs mūsu galvām, jo lielāka intensīvāka tā ir.
Alpīnistu vidē ir visintensīvākais UV radiācijas līmenis. Relatīvi lielākais UV starojums, kas saņemts kalnos, būtiski ietekmē cilvēka komfortu un bioloģiskos procesus. Ir tāda paruna, ko saka Dienvidamerikā kalnu reģionā Andesi (in the Andes [2]) “Solo los gringos y los burros caminan en el sol” (“Only foreigners and donkeys walk in the sunshine”. UV starojums rada ļoti nopietnus draudus gan augiem, gan cilvēkiem. UV starojums ir risks ne tikai nopietniem ādas apdegumiem, bet arī vēža attīstībai.
Saules intensitāti nosaka dažādi faktori.
Jo tuvāk ekvatoram atrodamies, jo intensīvāki ir saules stari. Bet ir jāatceras, jo tuvāk saulei esam, jo spēcīgāka saules intensitāte. Ik pēc 3280 pēdām UV starojuma intensitāte pieaug par 10%. Tas nozīmē, ka 6000-8000 pēdu augstumā mēs esam pakļauti par 25% lielākai UV radiācijai nekā virs jūras līmeņa.
Arī sniegs ir saules reflektors. Kad slēpojam vai kāpjam sniegotos kalnos, 80-90% UV gaismas atstarojas, kas pakļauj mūs lielākai saules iedarbībai. Salīdzinājumam pieminēšu, ka zāle atstaro tikai 3% no saules gaismas.
Saules gaismu atstaro arī rāms, mierīgs ūdens. Piemēram, rāms ezers atstaro praktiski 100% UV gaismas, līdz ar to divkārši pakļaujot jūs UV ietekmei. Tādēļ ne velti ir radies termins mirrored lake- spoguļezers.
Lai arī ir cilvēki, kas, guļot pludmalē, iztur lielu karstumu, ejot pārgājienā kalnos(it īpaši sniegotos kalnos) ir ļoti viegli gūt saules apdegumus. Līdz ar to ir jāaizsargā arī acis! Vēl pirms dažiem gadiem Latvijā, kad ieraudzījām uz ielas kādu cilvēku saulesbrillēs, droši vien daudzi domāja (iespējams arī domā), kas tās par šausmām ziemā un saulesbrillēs!? Tas nu gan jocīgs! Bet, kā jau iepriekš minēju, saules atstarojumi no sniega ir vēl intensīvāki- līdz ar to var radīt acu apžilbšanu. Tādēļ saulesbrilles ir obligātas- it īpaši kalnos kāpējiem, ziemas prieku cienītājiem, jo, kā jau iepriekš tika rakstīts rakstā „Aizsargā savas acis” [3], neaizsargājot acis no UV starojuma, var rasties dažādas acu problēmas- kataraktas, makulas deģenerācijas, pingvēkulas un pterīgija (pterygium) un fotokeratīta rašanās, kas var radīt īslaicīgu redzes zudumu. [4]
UV starojumam nav nepieciešams mūs sadedzināt, lai radītu bojājumus. Viss norit pakāpeniski- saule iedarbojas uz ādas šūnu struktūru un funkcijām. Saules gaismai piemīt ultravioletās radiācijas spektrs. Tie ir trīs veidu stari.
UV intensitāte.
Daudzi pētnieki sāk uzmanību pievērt ne tikai UV stariem, bet arī stariem, kas atrodas blakus UV, jo arī šie stari var radīt acu bojājumus. Tos sauc par HEV (hight- enery visible), jo tie iekļauj redzamo gaismas spektru- zilo/violeto gaismu. HEV saulesbrilles filtrē šī spektra plašāko daļu.
HEV bojājums rodas pakāpeniski un rodas makulas deģenerācijas veidā. Makulas deģenerācija ir tīklenes bojājums, kas rada neatgriezenisku redzes zudumu kādā lauka daļā. Aizsargājot acis no UV starojumam blakus esošā starojuma ar HEV brillēm, iespējams izvairīties no šīm acu problēmām.
UV spektrs tiek sadalīts subkategorijās, pamatojotiesuz viļņa garumu, ko mēra nanometros (nm). Nanometrs ir viena metra biliondaļiņa (3.3 pēdas). HEV atrodas starp 400-515nm.
HEV saulesbrilles ar dzeltenām lēcām bloķē HEV spektru, izkropļojot krāsu uztveri, novēršot zilās gaismas uztveri. Tas varētu būt nepatīkams fakts cilvēkiem, kam nav krāsu redzes uztveres, jo tad ir grūtāk, piemēram, noteikt luksafora krāsas. Daudziem šī dzeltenā krāsa nepatīk, jo ir ļoti koša. Tādos gadījumos, lai pēc iespējas saglabātu reālāku krāsu uztveri, ir jāizvēlas HEV saulesbrilles ar dzintara vai melanina lēcām, kas ļoti minimāli maina krāsas uztveri. Tonējumu pakāpes varat aplūkot šeit: lens tint guide [6]
Šāda veida kvalitatīvās saulesbrilles ražo Oakley [7], Revo [8], Maui Jim, [9]Uvex [10], Julbo [11] kompānijas. Ļoti daudzi alpīnisti, riteņbraucēji un citi sportisti priekšroku dod šiem zīmoliem.
Tas, cik lielā mērā cilvēks tiek pakļautas UV iedarbībai ir atkarīgs no daudziem faktoriem:
Ja jūs dodaties, piemēram, uz ASV, jūs varat uzzināt, kāds UV līmenis ir uz doto mirkli, jo pastāv metodes, ar ko nosaka UV līmeni. UV index map for the United States [12]. Ikvienam prātā būtu jāpatur UV līmeņi. Jo augstāks ir UV indekss, jo lielāks risks.
Šo indeksu tabulu iesaka pētnieki no Environmental Protection Agency and National Weather Service, lai brīdinātu cilvēkus, kad UV līmenis ir bīstamāks.
Ikdienā nepārtraukti ir jāpievērš uzmanība acu aizsardzībai. Acis ir nepieciešams aizsargāt gan darba vidē, gan atpūtā, gan sportā.
- Cilvēkiem, kas darbojas laukā, piemēram, dārzniekiem vai ainavu veidotājiem, ir jālieto aizsargbrilles (googles).
- Fabriku darbiniekiem ieteicams likt brilles, lai izvairītos no gružu, svešķermeņu iekļūšanas acīs un acu traumām.
- Metinātājiem ir jālieto tonētas aizsargbrilles, lai aizsargātu acis no spožās gaismas, kas rodas metināšanas procesā, protams, arī no metāla daļiņu iekļūšanas acīs.
- Arī pētnieki laboratorijās nedrīkst strādāt bez aizsargbrillēm, jo darbs ir saistīts ar ķimikālijām un citiem dažādiem vielu maisījumiem.
- Nedrīkst nepieminēt ziemas prieku baudītājus! Aktīvo ziemas aktivitāšu piekritējiem jāatceras, ka aizsargbrilles nedrīkst aizmirst mājās, it īpaši, kad dodas uz kalniem. Slēpotājiem būtu jālieto aizsargbrilles pat tad, kad nav spoža saule, lai aizsargātu acis no traumām. Saulesbrilles aizsargā acis no spožās saules gaismas, kas vēl papildus tiek atstarota no sniega virsmas.
- Riteņbraucēji un motobraucēji lieto speciālas aizsargbrilles, kas ļauj komfortablāk pielāgoties braukšanas videi.
Daudziem cilvēkiem saulesbrilles kalpo kā aizsargbrilles, un, nopērkot kvalitatīvas saulesbrilles, nav jāuztraucas par UV aizsardzību, jo, kā tika minēs, tad visas saulesbrilles, kas pirktas optikas veikalos, ir ar UV aizsardzību.
Kā izvairīties no pārlieku lielas UV iedarbības?
Aizsargapģērbs.
Dažu firmu apģērbiem ir speciāls UPF (Ultraviolet Protection Factor) faktors. Jo augstāks šis aizsardzības radītājs, jo lielāka ir aizsardzība pret UVA un UVB starojumu. Tie ir American Society for Testing and Materials(ASTM) izstrādāti standarti.
Apģērbu ar UV aizsardzību piesūcina ar speciālam maisījumiem, fluorescīnu vai speciāli apstrādātiem sveķiem, kas absorbē UV starus. Pamatojoties uz ASTM datiem, šāda veida apģērbam ir jāiztur 40 stimulētas mazgāšanas reizes, nepārtraukta atrašanās saulē divus gadus un peldētājiem- atrašanās hlorētā ūdenī.
Aizsargkrēmi. Jāatceras, ka aizsargkrēmi nemazina UV staru intensitāti, tie tikai atbild par aizsargslāņa veidošanos.
Sporta brilles.
Sportā katru gadu tiek gūti vairāk kā 100 000 acu ievainojumi. Bieži vien ievainojumi rada ilgstošas acu problēmas, kā arī 90% no šāda veida ievainojumiem varētu nebūt, ja vien būtu lietotas aizsargbrilles. Sporta brilles aizsargā jūsu acis ne tikai no ievainojuma, bet arī no UV radiācijas.
Izmantotā literatūra:
1.http://thedermblog.com/2010/06/24/where-are-you-more-likely-to-sunburn-beach-or-mountains/ [14]
2. http://www.allaboutvision.com/sunglasses/spf.htm [15]
Ultraviolet (UV) Radiation and Your Eyes. By Gary Heiting, OD [16]
4. http://kidshealth.org/parent/firstaid_safe/outdoor/sun_safety.html [18]
5. http://www.neovisioneyecenter.com/eyeglasses.html [19]
6. Chap.4 Mt. Climate by A.Bach for Mountains and People What are HEV Sunglasses?
7. http://www.wisegeek.com/what-are-polarized-sunglasses.htm [20]
8. http://www.allaboutvision.com/sportsvision/lens-tints-chart.htm [6]
9. http://www.wisegeek.com/what-are-the-different-types-of-eye-protection.htm [21]
What are the Different Types of Eye Protection?
10. http://www.allaboutvision.com/sunglasses/spf.htm [15] Outdoor Risk Factors
Article printed from acīm.lv: http://www.acim.lv
URL to article: http://www.acim.lv/2010/12/saules-intensitate/
URLs in this post:
[1] Image: http://www.acim.lv/2010/12/saules-intensitate/brilles4-2/
[2] in the Andes: http://en.wikipedia.org/wiki/Andes
[3] „Aizsargā savas acis”: http://www.acim.lv/2010/07/aizsarga-savas-acis/
[4] Image: http://www.acim.lv/2010/12/saules-intensitate/elmspectr/
[5] kataraktu: http://www.acim.lv/2010/10/katarakta-nav-pasaules-gals/
[6] lens tint guide: http://www.allaboutvision.com/sportsvision/lens-tints-chart.htm
[7] Oakley: http://www.acim.lv/2010/07/livestrong-fonds-ir-sanemis-vairak-ka-piecus-miljonus-asv-dolaru-ziedojumu-globalaja-pretveza-cina-no-oakley/
[8] Revo: http://www.revo.com/
[9] Maui Jim, : http://www.mauijim.com/webapp/wcs/stores/servlet/TopCategoriesDisplay?storeId=10001&catalogId=11601&langId=-1
[10] Uvex: http://us.uvex-sports.com/
[11] Julbo: http://www.julbousa.com/
[12] UV index map for the United States: http://www.allaboutvision.com/uv/
[13] Image: http://www.acim.lv/2010/12/saules-intensitate/uvindex/
[14] http://thedermblog.com/2010/06/24/where-are-you-more-likely-to-sunburn-beach-or-mountains/: http://thedermblog.com/2010/06/24/where-are-you-more-likely-to-sunburn-beach-or-mountains/
[15] http://www.allaboutvision.com/sunglasses/spf.htm: http://www.allaboutvision.com/sunglasses/spf.htm
[16] Gary Heiting, OD: http://www.allaboutvision.com/masthead-gary-heiting.htm
[17] http://www.mec.ca/Main/content_text.jsp?CONTENT<>cnt_id=10134198673221355&FOLDER<>folder_id=2534374302887277: http://www.mec.ca/Main/content_text.jsp?CONTENT%3C%3Ecnt_id=10134198673221355&FOLDER%3C%3Efolder_id=2534374302887277
[18] http://kidshealth.org/parent/firstaid_safe/outdoor/sun_safety.html: http://kidshealth.org/parent/firstaid_safe/outdoor/sun_safety.html
[19] http://www.neovisioneyecenter.com/eyeglasses.html: http://www.neovisioneyecenter.com/eyeglasses.html
[20] http://www.wisegeek.com/what-are-polarized-sunglasses.htm: http://www.wisegeek.com/what-are-polarized-sunglasses.htm
[21] http://www.wisegeek.com/what-are-the-different-types-of-eye-protection.htm: http://www.wisegeek.com/what-are-the-different-types-of-eye-protection.htm
Click here to print.
© acim.lv 2010. Visas tiesības paturētas.