- acīm.lv - http://www.acim.lv -
Kādu briļļu lēcu materiālu izvēlēties?
Posted By Evija Barkāne On 11.01.2011 @ 15:11 In Jautājumi, brilles | No Comments
Mūsdienās optikā ir ļoti plašs piedāvāto briļļu lēcu sortiments. Reizēm klients, dzirdot tik daudz informācijas par lēcām, apjūk, jo nespēj izvērtēt, kas viņam būtu labāks. Tādēļ ir konsultanti vai acu speciālisti, kas izskaidro šo lēcu atšķirības.
Izvēloties briļļu lēcas, uzmanība ir jāpievērš kvalitātei, praktiskumam, estētiskajam izskatam un cenai. Ir lēcas, kas nodrošina augstāku attēla kvalitāti, bet ir arī lēcas, ka to pazemina. Tāpat ir lēcas, ka var radīt diskomfortu, nogurumu, kā arī sabojāt estētisko izskatu, piemēram, Latvijā bieži vien ir novērojama tendence izvēlēties dārgus zīmola ietvarus, bet ielikt tajā vislētākās lēcas, kuras šo estētisko izskatu bojā, jo tām nav tik laba kvalitāte.
Pirms vairākiem gadiem optikas sfēra nebija tik attīstīta. Ļoti reti varēja dabūt nepieciešamās briļļu lēcas laicīgi, līdz ar to cilvēkiem nācās samierināties ar to, kas ir. Daudzi cilvēki pat mēnešiem ilgi gaidīja savas briļļu lēcas no ārzemēm. Pieejamais materiāls bija stikls. Mūsdienās šis materiāls vairs netiek piedāvāts kā primārais. Izvēloties briļļu lēcas, ir jāņem vērā vairākas to materiālu īpašības
Briļļu lēcu raksturīpašības.
Briļļu lēcu materiālus pamatā raksturo sekojoši parametri:
Augsta indeksa lēcas parasti ir dārgākas par standarta indeksa lēcām. Jāpiemin, ka gandrīz visas augsta indeksa lēcas tiek piedāvātas uzreiz ar dzidrināto pārklājumu.
Monofokālo briļļu lēcu dizaini.
Briļļu lēcas pēc dizaina iedalās sfēriskās un asfēriskās.
Sfēriskās lēcas- abas virsmas var uzskatīt par daļu no lodes virsmas vai arī viena no virsmas pusēm var būt plakana. Brillēs parasti novieto tā, lai mazāk izliektā vai vairāk ieliektā virsma būtu tuvāka acij. Ar šādu lēcu parasti koriģē vienkāršākus gadījumus.) Sfēriskas briļļu lēcas mazliet biezākas un liektākas nekā asferiska dizaina lēcas, kā arī pie slīpa acu skatiem ir lielāka stipruma kļūda nekā asfersikām lēcām.
Asfēriskā lēca- ap 1990. gadu strauji tirgū parādījās šīs lēcas, kas ir daudz sarežģītākas nekā sfēriskās lēcas. Šīm lēcām ir vairākas priekšrocības salīdzinot ar sfērisko lēcu dizainu: tās ir plakanākas, plānākas un līdz ar to vieglākas, samazina kropļojumus, (tās ir ar augstu refrakcijas koeficientu, beidzas ar plānāku malu, kas)vizuāli rada acij mazāku palielinājumu vai samazinājumu, (novietotas tuvāk acij), vieglākas pat līdz 43%, mazāka stipruma kļūda, skatoties uz sāniem.
Vērtējot estētisko izskatu, asfēriska dizaina lēcas ievērojami uzlabo briļļu izskatu pie vidējiem un lieliem „plus” stiprumiem.
Ja cilvēks ir pieradis pie konkrēta lēcu dizaina (sfēriskas vai asfēriskas), tad mainot lēcu dizainu būs vajadzīgs neliels adaptācijas periods, kas var ilgt pāris stundas līdz pat vairākām dienām.
Lēcu dizainu sadalījums ir aktuāls tikai pie augstāka indeksa lēcām. Piemērām, Lēca ar laušanas koeficentu 1,67 var būt gan sfēriska, gan asferiska dizaina.
Asfēriska dizaina lēca ir parasti mazliet dārgāk par sfēriska dizaina lēcu.
Briļļu lēcu materiālu veidi:
Visvecākais no materiāliem ir stikls. Tas ir smags, plīstošs, traumatisks, bet tas nenoskrāpējas tik ātri kā plastikāts. Galvenās stikla priekšrocības ir augstākas laušanas koeficienta robežas nekā plastikātam un mehāniskā izturība (izņemot triecienus). Šo materiālu parasti izvēlas biežāk tie cilvēki, kas brilles lieto daudzus gadus un ir pieraduši pie šī materiāla- tie ir vecākas paaudzes cilvēki, kā arī konkrētu profesiju pārstāvji, piemēram, metinātāji (smalkas metāla daļiņas daudz vieglāk var sabojāt plastikāta lēcas nekā stikla) un gadījumos, ja darbs ir pie augstām temperatūrām, jo stiklam ir lielāka temperatūras izturība.
Stiklu izvēlas:
Kā jau iepriekš minēju, stikls nav vairs izplatīts sabiedrībā, jo labas, kvalitatīvas stikla lēcas, piemēram, Zeiss firmas stikla hameljona lēcas ar dzidrināto pārklājumu, maksā ļoti dārgi.
Ir dzirdēti viedokļi, ka plastikāta briļļu lēcas viegli skrāpējas, ir mazāk caurspīdīgas un sliktākas kvalitātes. Tomēr gribētu teikt, ka šis fakts ir mānīgs, jo mūsdienās tehnoloģijas it ļoti attīstītas. Plastikāta lēcas tiek ražotas no īpaša polimēra materiāla, kuram optiskās īpašības nemaz nav sliktākas kā optiskajam stiklam. Galvenās plastikāta īpašības:
Kā visiem materiāliem arī plastikātam ir mīnuss. Tas ātrāk noskrāpējas nekā stikls. Tomēr tehnoloģijas un zinātne attīstās, un arī plastikātam ir izgudroti dažādi klājumi, kas palīdz novērst šo problēmu.
Ir jāpiemin polikarbonāta materiāls. Šis lēcu materiāls ir:
Gribētu pievērst uzmanību bērnu briļļu lēcu piemeklēšanai un izvēlei. Vislabākā izvēle ir polikarbonāta materiāls, jo tas ir izturīgs un nav traumatisks.
Article printed from acīm.lv: http://www.acim.lv
URL to article: http://www.acim.lv/2011/01/kadu-brillu-lecu-materialu-izveleties/
URLs in this post:
[1] Image: http://www.acim.lv/wp-content/uploads/2011/01/article-Ref-index1.jpg
[2] Image: http://www.acim.lv/wp-content/uploads/2011/01/siferikasiferik.jpg
Click here to print.
© acim.lv 2010. Visas tiesības paturētas.