Vai tu zini, kā jālieto kontaktlēcas?
Jautājumi, kontaktlēcas — Evija Barkāne, februāris 13, 2011 14:36 | 5,741 skatījumi | Drukāt rakstuKontaktlēcas kļūst arvien populārākas un pieprasītākas. Tomēr acu speciālistiem bieži vien tās sagādā lielas galvassāpes. Precīzāk būtu jāsaka, ka galvassāpes sagādā nevis konaktlēcas, bet gan kontaktlēcu lietotāji, jo bieži vien to lietošanas principi tiek pārprasti! Kontaktlēcu pacientiem ir uzmanīgi jāklausās optometrista vai oftalmologa norādījumos, un jāatceras, ka kontaktlēcu lietošana sākas ar pareizu, precīzu to ielikšanas tehniku, ievērojot higiēnas principus.
Piedāvājam Jums noskatīties Bausch&Lomb video par kontaktlēcu lietošanu un kopšanu.
Kas būtu jāatceras?
- Kontaktlēcas (k/l) drīkst lietot max 12 h dienā, izņemot gadījumus, kad acu speciālists atļauj lietot diennakts k/l nepātrauktā režīmā.
- Katru vakaru k/l jāizņem ārā (pirms tam rūpīgi nomazgājot rokas);
- Ar k/l nedrīkst gulēt, iet peldēties, pirtī, saunā, jāizvairās no matu lakas un citu ķīmisku šķīdumu nokļūšanas acīs, kā putekļiem, jo šādosapstākļos uz k/l rodas olbalumu nosēdumi, tās kļūst netīras, pazemina redzes asumu, kā arī var radīt iekaisumu.
- Sauss gaiss var nelabvēlīgi iespaidot k/l lietošanas ilgumu.
- Nedrīkst patvaļigi mainīt kontaktlēcu kopšanas līdzekli. Jālieto ārsta norādītais kopšanas līdzeklis, jo arī šķīdumi ir alerģiski, var radīt problēmas.
- Nedrīkst likt k/l, kad ir iesnas vai kāda cita infekcijas slimība.
- Pirms acu pilienu vai citu medikamentu lietošanas vēlams konsltēties ar savu acu speciālistu.
- Nedrīkst aiztikt k/l ar nagiem vai asiem priekšmetiem, jo tie var sabojāt k/l.
- Katru dienu ir jātīra k/l un jāmaina to konteinerī šķīdums- nedrīkst divas reizes pēc kārtas likt k/l tajā pašā šķīdumā.
- K/l nedrīkst atstāt bez šķīduma, jo tās izžūst, maina savas īpašības un vairs nav lietojamas. Jāpiemin, ka nedrīkst k/l atstāt ūdenī vai sālsūdenī, ko bieži vienpajautā pacienti. Tās tiek glabātas tikai un vienīgi speciālā kontaktlēcu kopšanas šķidrumā.
- No rītiekm k/l drīkst likt ne ātrāk kā 30 min pēc pamošanās.
- Vienmēr līdzi ir jābūt k/l konteinerim, jo ar k/l var notikt kaut kas negaidīts- graušanas sajūta, putekļi acīs utt. Tad lēcas obligāti jāizņem un jānoskalo!
- K/l konteineri 1 reizi nedēļa ir jādezinficē verdošā ūdenī.
- K/l konteineri jāmaina ik pēc 3 mēnešiem, pērkot jaunu k/l šķīdumu, ņemam jaunu konteineri.
- Brīvdienās ieteicams atpūtināt acis, lietojot brilles, kā arī vakaros mājās ieteicams izņemt k/l un likt brilles. Arī ikdienā k/l jāieto arī brilles- acīm ir jāatpūšas.
- Ja pēkšņi rodas kāda problēma k/l nēsāšanas laikā, nedrīkst atlikt vizīti pie ārsta, jo sekas var būt ļoti nopietnas.
- Jāievēro k/l lietošanas termiņi- nedrīkst viena mēneša k/l nēsāt 3-4 mēnešus vai pat ilgāk.
- Pirmreizējiem k/l pacientiem jāatceras, ka vienmēr tiek nozīmēta atkārtota k/l vizīte pēc 1 mēneša, uz kuru obligāti jāierodas, lai acu speciālists varētu novērtēt k/l kopšanas režīmu, to stāvokli, jo ne vienmēr k/l var piemeklēt ideāli jūsu acīm. Iespējams, ka pēc mēneša speciālists ieteks jums labāku variantu, ja būs kādas sūdzības.
4 Komentāri